Pogoda w Melbourne

Polecane Strony

Uroczystość ta miała miejsce 10 grudnia w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia w Eagle Vale. Wybór patrona i przekazanie sztandaru to jedne z najważniejszych chwil w życiu każdej społeczności szkolnej. Sztandar szkoły ufundowany został ze środków Kancelarii Premiera Rady Ministrów na wniosek złożony przez Fundację „Wolność i Demokracja”. Naszą uroczystość zaszczyciła swoją obecnością Pani Konsul Generalna – dr Monika Kończyk. Obecność osoby tej rangi - reprezentującej Państwo Polskie nadała uroczystości absolutnie wyjątkowego wymiaru. Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Konsul, że znalazła czas, aby być z nami tego dnia.  Zaproszenie na naszą uroczystość przyjęli także: Ksiądz Antoni Dudek, Pan Adam Gajkowski – Prezes Stowarzyszenia Polskich Organizacji w NPW, Pani Jolanta Żurawski – Manager Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” oraz Pan Jan Michalak – Prezes Stowarzyszenia „Nasza Polonia”. 

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, którą koncelebrowali Ojciec Nadeem (OMI) i Ksiądz Antoni Dudek (SChr). Jesteśmy ogromnie wdzięczni proboszczowi Ojcu Sławkowi Płonce (OMI) za to, że wspólnie z parafią mogliśmy przeżywać tą ważną dla szkoły uroczystość. W czasie Mszy Św. rozbrzmiewały bliskie i znajome sercu polskie pieśni. Dziewczynki i chłopcy z polskiej szkoły odświętnie ubrani w narodowe stroje stanowili oprawę Mszy Św. poprzez czytania, modlitwę wiernych i niesienie darów do ołtarza. Ojciec Nadeem, który pochodzi z Pakistanu zachwycał się wyglądem i pięknem naszych narodowych strojów. Nasi uczniowie naprawdę ślicznie się w nich prezentowali. Po komunii świętej odbyła się ceremonia poświęcenia sztandaru, której na prośbę rodziców dokonał Ksiądz Antoni Dudek. Sztandar do ołtarza ponieśli Pani Konsul Generalna i Pan Adam Gajkowski. Po poświęceniu sztandar został złożony na ręce Dyrektora Szkoły – Pani Bernadety Kawa. Po zakończonej Mszy Świętej przeszliśmy na salę przy kościele, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości związane z zakończeniem roku szkolnego i przekazaniem sztandaru. Czwórka uczniów: Olivia, Franek, Martynka i Dominik przedstawiła zebranym opis sztandaru, którego projekt graficzny wykonała dla szkoły Pani Natalia Mitas. Tło sztandaru jest w kolorze czerwonym. W środkowej części znajduje się logo szkoły otoczone splecionymi ze sobą kwiatami, które reprezentują florę Polski i Australii. Kwiaty te mają symbolizować to, iż nasza Polska Szkoła umiejscowiona jest na australijskiej ziemi a my – jej uczniowie mamy szanować i kochać nasze dwie ojczyzny. Powyżej znajduje się znane każdemu Polakowi od kołyski hasło: BÓG, HONOR, OJCZYZNA i NAUKA. Poniżej po lewej stronie znajduje się kaganek oświaty, który symbolizuje znaczenie edukacji w życiu człowieka. Na dole po prawej stronie znajduje się wizerunek Św. Jana Pawła II, którego obieramy za patrona szkoły. Widnieje tam także napis: „Musicie od siebie wymagać nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Po opisie sztandaru nastąpił moment, w którym Pani Konsul przekazała sztandar na ręce Dyrektora Szkoły. Pani Bernadeta Kawa w uroczystych słowach wręczyła sztandar uczniom, po czym nastąpiło ślubowanie uczniów na sztandar. Było to wzruszające wydarzenie – wszyscy zgromadzeni mieli świadomość wyjątkowości tej niezwykłej chwili. Uczniowie stojąc i prawą ręką dotykając swoich serc ślubowali dochować wierności Sztandarowi Szkoły i strzec jego honoru. 

Po zakończonym ślubowaniu Pani Konsul skierowała do zebranych słowa pełne otuchy i szacunku dla ich pracy nad przekazywaniem języka ojczystego młodemu pokoleniu Polaków w Australii. 

Kolejnym punktem programu było uroczyste rozdanie świadectw szkolnych uczniom Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur. Dzieci z dumą i zainteresowaniem przyglądały się swoim dyplomom. Świadectwa wraz z nauczycielami poszczególnych klas wręczała uczniom Pani Konsul oraz inni zaproszeni goście. 

Na koniec wszyscy uczniowie dumnie trzymając w swoich małych rączkach świadectwa odśpiewali naszą szkolną piosenkę i kolędę „Świeć Gwiazdeczko”. 

Absolutnym hitem okazały się występy dwóch dziewczynek. Pierwsza z nich Martynka (kl. II) zadeklamowała wiersz o Polsce a druga – Victoria (kl. V) cudownym, anielskim głosem zaśpiewała kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”. Ja sama słuchając Victorii stałam jak zahipnotyzowana. Nikt z nas nie spodziewał się tak cudownego wykonania tej kolędy. To było naprawdę zjawiskowe! Brawo dziewczynki!!!

Teraz przyszedł czas na spotkanie i rozmowę przy kawie, herbacie i kawałku ciasta. Dziękuję serdecznie naszym paniom z Komitetu Rodzicielskiego za to, że przygotowały dla nas poczęstunek i tak pięknie nas ugościły. 

Dzieci odchodząc do domu zabrały ze sobą prezent od Św. Mikołaja. W paczkach był i bilet do kina i klocki lego i pięknie wydane polskie książki.  

A jak opisać atmosferę tego spotkania? Myślę, że każda z zebranych około 140 osób czuła radość i dumę z przynależności do naszej szkolnej społeczności. Wszyscy czuliśmy, że robimy razem coś fajnego, że to ma sens i że warto się trudzić nad zaszczepieniem w tych młodych, pięknych sercach polskości, umiłowania ojczystego języka, historii i tradycji kraju pochodzenia ich rodziców i dziadków. 

A ponieważ samo nic się nie dzieje dziękuję wszystkim tym, którzy trudzili się, aby dzień ten zakończył się sukcesem. Dziękuję Michałowi Maciochowi, Darkowi Plust, nauczycielom i Komitetowi Rodzicielskiemu. Są w życiu takie chwile, kiedy naprawdę trudno jest znaleźć odpowiednie słowa, aby wyrazić wdzięczność, która wypełnia serce, wdzięczność przede wszystkim za drugiego człowieka, za ludzi, którzy po prostu SĄ, i którzy nie żałują czasu i serdecznego wsparcia w słusznej sprawie i ja dzisiaj za WAS WSZYSTKICH BOGU DZIĘKUJĘ!

Więcej zdjęć dostępnych jest na szkolnej Stronie Facebookowej.

Berandeta Kawa

Redakcja:
19 Carrington Drive,
Albion Vic 3020
Australia
Tel. + 61 3 8382 0217
E-mail

Polecane Strony

Redakcja:
19 Carrington Drive,
Albion Vic 3020
Australia
Tel. + 61 3 8382 0217
E-mail

© Tygodnik Polski 2020   |   Serwis Internetowy Sponsorowany przez Allwelt International   |   Admin